UROCZYSTOŚCI SZKOLNE - MAJ 2011

1 MAJA BEATYFIKACJA PAPIEŻA POLAKA JANA PAWŁA II

 

"Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki".

Jan Paweł II, Ełk, 8 czerwca 1999 roku.

Boże w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała
Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On zawierzając się całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę do osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą. Udziel nam za jego przyczyną, zgodnie z Twoja wolą tej łaski, o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa Papież Jan Paweł II, zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen

 

1 maja 2011 roku, w Watykanie, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (święto ustanowione przez Jana Pawła II), po raz pierwszy od ponad 1000 lat papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. Jest to wielki dzień dla wszystkich Polaków. Cieszymy się bardzo, że nasz ukochany Ojciec Święty wpisany został w poczet błogosławionych.

Ojcze Święty wstawiaj się za nam u dobrego Boga.

 

 

MAJOWE ŚWIĘTA

W dniu 29 kwietnia uczniowie klasy 5a wprowadzili nas w prawdziwy, majowy nastrój. Uczynili to za sprawą przedstawienia, którego tematyką były majowe święta. Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami:

1 MAJA - ŚWIĘTO PRACY

 Uczniowie zwrócili szczególną uwagę jak ważna w życiu człowieka jest praca. Dzięki pracy mamy chleb. „Bez chleba żyć się nie da” – te słowa są wyrazem codziennej troski o chleb powszedni. To świadectwo wielkiego uznania dla ludzi, którzy codziennie dosypują do każdego bochenka chleba goszczącego na naszym stole garstkę swej pracy a więc dla rolników, młynarzy, piekarzy i cukierników. Uczniowie podziękowali wszystkim  ludziom pracy za ogromny trud, dzięki, któremu z szacunkiem traktujemy każdą okruszynę chleba.

2 MAJA - ŚWIĘTO FLAGI

Święto Flagi Rzeczpospolitej, jedno z najmłodszych w Polsce. Ustanowiono je w 2004 roku obchodzone jest 2 maja między innymi świętami – Świętem Pracy i świętem Konstytucji 3 Maja. Biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy narodowe w 1919 roku. Przypomnieć wypada, że barwy naszej flagi pochodzą od kolorów polskiego godła.

W krótkim przedstawieniu uczniowie uświadomili widzom, jak ważna dla każdego Polaka jest znajomość symboli narodowych kraju w którym mieszka. Jak ważne jest poczucie przynależności do narodu. który wylał tyle krwi w obronie swojej niepodległości.

3 MAJA - ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

Uczniowie poprzez prezentację multimedialną starali się odpowiedzieć na pytania: jak wyglądała Polska za panowania króla Stanisława Augusta, jak doszło do uchwalenia konstytucji (pierwszej w Europie, drugiej na świecie), jak powstała Komisja Edukacji Narodowej, dlaczego obrady sejmu czteroletniego trwały tak długo i w końcu, dlaczego nasza Ojczyzna musiała zostać podzielona?

Głównym przesłaniem tej uroczystości było uświadomienie wszystkim obecnym, jak ważna jest znajomość historii Polski, jak ważne jest rozwijanie uczuć patriotycznych, szacunku do drugiego człowieka, do pracy, już od najmłodszych lat.

 

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie”.

Cyprian Kamil Norwid

W fotograficznym skrócie:

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

FESTIWAL EKOLOGICZNY

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Ekologicznym „EKO 2011” – „Lasy i drzewa tego nam trzeba”. Konkurs składał się z trzech etapów: Konkurs Plastyczny – plakat ekologiczny (przygotowały go Klaudia Łuczak i Marta Szewczyk), Konkurs Wiedzy Ekologicznej (startowała Małgosia Pochopień i zdobyła pierwsze wyróżnienie) i Przegląd Piosenki Ekologicznej. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VB w składzie: Mateusz Bury, Karol Bury, Adrian Drobnica, Małgosia Wróbel, Paulina Targosz, Sylwia Talaga, Justyna Rusin, Klaudia Kubasiak, Dominika Kubasiak – zajęli ono III miejsce. Nagrodą były książki oraz 10 świerkowych drzewek, które wysadzone zostaną koło szkoły.

Gratulujemy sukcesu!

Tekst przygotowała Pani Dorota Bury

WIELKI SUKCES UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

6 maja 2011 roku czterech uczniów klasy 5b tj. Aleksandra Chrząszcz, Klaudia Łuczak, Piotr Paleczny i Dominik Sikora wzięło udział w konkursie pt. "Ocalić od zapomnienia" Zadaniem ich było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań związanych
z historią i geografią miasta Sucha Beskidzka oraz okolicznych miejscowości. Pomimo wysokiego stopnia trudności zadań uczniowie poradzili sobie doskonale. Ola zdobyła miejsce I, a Piotrek III, Dominik zdobył pozycję IV, a Klaudia VI. Wszyscy uczestnicy radośni przybyli do szkoły z nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. To nasz wielki sukces - bardzo się cieszymy!

Tekst przygotowała Pani Dorota Szczybura

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

AKCJA: "PODARUJ MISIA"

Niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się o wielkich sercach naszych wychowanków, czułych na krzywdę innych, dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do udziału w  akcji  „Podaruj  Misia”, która miała na celu wspomóc  Szpitalny Oddział Ratunkowy Zakładu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.  Na czele z lek. med.  Januszem  Lenartowiczem (Koordynatorem Działu Pomocy Doraźnej). Przez cały kwiecień nasi uczniowie przynosili  swoje pluszaki, które później mają trafić do dzieci poszkodowanych  w wypadkach drogowych oraz do tych, które trafiły na oddział ratunkowy z powodu nagłego zagrożenia życia.

Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Prawie każda klasa zebrała jakieś maskotki, czego dowodem są przedstawione poniżej zdjęcia.

Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałych uczniów, którzy nie tylko myślą o sobie, ale potrafią podzielić się  z innymi.

Tekst przygotowała Pani Aneta Zachura - koordynator akcji w naszej szkole

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

AKCJA : POMÓŻMY  KAROLKOWI

Maltańska Służba Medyczna z oddziałem w Suchej Beskidzkiej przeprowadziła zbiórkę pieniędzy na terenie naszej placówki. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację oraz zakup specjalistycznego wózka (koszt około 15 000 zł.) dla rocznego Karolka Wciślaka
z Budzowa. Karol urodziła się w 2010 roku. Dziecko jest rehabilitowane 3 razy w tygodniu. Koszt miesięcznego leczenia dziecka wynosi około 2000 złotych, co przy pracy tylko jednego z rodziców jest kwotą kolosalną.

I ty możesz przyłączyć się do naszej akcji.

 

 

WIELKOPOSTNA JAŁMUŻNA – Podsumowanie akcji

W okresie Wielkiego Postu uczniowie naszej szkoły zbierali datki do skarbonek. Była to akcja Caritas Archidiecezji Krakowskiej, której celem jest wspieranie ludzi potrzebujących. Zebrano łącznie kwotę 193,93 groszy. Kwotę 200 złotych przeznaczono na rehabilitację i zakup wózka dla niepełnosprawnego dziecka z Budzowa (akcja Maltańskiej Służby Medycznej). Serdeczne Bóg zapłać za każdą ofiarę.

Tekst przygotował ksiądz Krzysztof Dudziak

 

A tak oszczędzali uczniowie poszczególnych klas:

Klasa 2a – 89,39

Klasa 2b – 15,11

Klasa 3a – 17,84

Klasa 3b – 14,51

Klasa 4a – 5,15

Klasa 4b – 2,34

Klasa 5a – 17,19

Klasa 5b – 14,51

Klasa 6a – 7,58

Klasa 6b – 10,31

Razem:193,93 grosze

18 maja - urodziny ukochanego Ojca Świętego

17 maja 2011 roku w przeddzień urodzin Jana Pawła II, klasa 4a i 4b przygotowała krótki program artystyczny.

Ojciec Święty należy już do grona Świętych w niebie. Był niezwykłym człowiekiem w dziejach świata i Polski. Jego życie, pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów.

Podczas przedstawienia uczniowie przypomnieli postać Papieża Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, aby na zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.

Tekst przygotowała Pani Dorota Szczybura

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

 

W dniu 24 maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Stryszawie rozstrzygnięty został gminny konkurs plastyczny, który odbył się pod patronatem Urzędu Gminy w Stryszawie i Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej. Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Alicja Zarywska - Sarlej. Na naszą uroczystość przybyli: Wójt Gminy Stryszawa Pan mgr inż. Rafał Lasek, Inspektor UG Stryszawa Pani Zuzanna Stachowska, Starszy Aspirant KPP w Suchej Beskidzkiej Pan Paweł Siwiec oraz delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Stryszawa.

Wszystkie prace zostały zaprezentowane w naszej szkole i nagrodzone na uroczystym podsumowaniu akcji "Siódemka". Konkurs miał na celu  uświadomienie wszelkiego rodzaju niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci w czasie wypoczynku, w domu, w szkole, w lesie, na wakacjach itp.

Każde dziecko z klas I - III miało możliwość wykonania rysunku, dowolną techniką  na temat:  "Bezpieczne dziecko". Z wszystkich przysłanych prac, wytypowano te najlepsze, wśród nich znalazła się praca ucznia z naszej szkoły Jakuba Szymuli z klasy 3b.

Uroczystości towarzyszyła część artystyczna w wykonaniu uczniów klas trzecich. Uczniowie przypomnieli wszystkim, jak ważna jest umiejętność prawidłowego zachowanie na jezdni. Przybliżyli również dzieciom podstawowe zasady ruchu pieszych na drodze oraz  przepisy ruchu drogowego.

 

 

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Ponieważ Bóg nie może być wszędzie, stworzył Matkę.

Przysłowie wschodnie

 

Po okresie wielu szarych dni słońce rozpieszcza nas swoimi promieniami. Dookoła rozkwitają kwiaty, dni stają się coraz dłuższe. Matka Ziemia budzi do życia i zachwyca nas swoją wspaniałością. Nadszedł maj  - najpiękniejszy miesiąc, aby uczcić święto wszystkich Mam.

Dzień Matki to dzień szczególny, bliski każdemu, a jego myślą przewodnią jest złożenie mamom podziękowań za to, że są, że nas kochają i że zawsze można liczyć na ich wyrozumiałość.

Jak co roku nasze kochane Mamy zawitały do naszej szkoły, gdzie ich pociechy pod okiem swoich wychowawczyń przygotowały piękne inscenizacje słowno - muzyczne. Była to doskonała okazja, aby pochwalić się swoimi osiągnięciami, zaprezentować to nad czym dzieci długo pracowały i wręczyć Mamom kwiaty oraz własnoręcznie wykonane upominki. Dzieci piosenką i wierszem dziękowały za trud włożony w wychowanie.

Uczniowie prezentowali się naprawdę świetnie. Wszystkie Panie były bardzo wzruszone widząc swoje pociechy na scenie.

A  tak wspominamy te niezapomniane chwile:

 

KLASA 1A - WYCHOWAWCA PANI JÓZEFA KOWALICZEK

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

KLASA 3A - WYCHOWAWCZYNI PANI ZOFIA SOŁTYSIK

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

KLASA 3B - WYCHOWAWCZYNI PANI MAŁGORZATA BIŁKA

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

My uczniowie klasy 5a, również przygotowaliśmy się na przyjęcie swoich Mam. Na zajęciach klasowego kółka teatralnego przygotowaliśmy inscenizację baśni pt. "Królewna Śnieżka". I właśnie tym przedstawieniem wprowadziliśmy nasze kochane Mamy w baśniowy świat.

Kolejnym punktem programu było przeniesienie naszych honorowych gości do raju (wszak przy dzisiejszej technice to nic trudnego). Nasze Mamy obejrzały przedstawienie pt. "Jak Bóg stworzył Matkę". Widzieliśmy, że niejedna Mama ukradkiem ocierała łzę słysząc, że jest najcudowniejszą, najpiękniejszą i najukochańszą  istotą stworzoną przez Dobrego Boga.

Następnie zaprosiliśmy szanownych Gości na prezentację multimedialną. W tajemnicy przed rodzinką, wybieraliśmy zdjęcia z naszych rodzinnych albumów przedstawiające nasze Mamy i nasze zdjęcia, które nasze Rodzicielki lubią oglądać najbardziej. Zeskanowaliśmy je dodaliśmy życzenia, różne bajery i nasza praca była gotowa do zaprezentowania Gościom. Piosenki Arki Noego były dopełnieniem całości.

Na zakończenie każdy złożył swojej Mamie piękne życzenia płynące z serca.

Naszym Kochanym Mamom Życzymy Sto Lat!!!!

WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>